Skip to content

Twój papież Franciszek

9788327711342-kopia

Czytam listy dzieci skierowane do papieża Franciszka i jego odpowiedzi. Tak przygotowuję się do Światowych Dni Młodzieży. I widzę, że lepiej nie mogłem!

Co robił Bóg przed stworzeniem świata?

Z poważaniem, Ryan, 8 lat, Kanada

Drogi Ryanie, w świecie stworzonym jest piękno. I nieograniczona, wieczna czułość i miłosierdzie Boga. Bóg zaczął działać, kiedy stworzył świat. Ale gdybym Ci powiedział, że przed stworzeniem świata Bóg nic nie robił, byłbym w błędzie. W rzeczywistości Bóg stworzył również czas, czyli nasze „przed” i „po”. Ale nie chcę mącić Ci w głowie tymi słowami. Pomyśl o tym w ten sposób: zanim Bóg coś stworzył, kochał. To właśnie robił: kochał. Bóg zawsze kocha. Bóg jest miłością. Więc kiedy Bóg zaczął stwarzać świat, po prostu wyrażał swoją miłość. Zanim cokolwiek zrobił, był miłością i kochał.

Franciszek

 

Jorge Bergoglio kilkadziesiąt lat temu był w Argentynie kierownikiem duchowym Soledad Albisu. Soledad jako osoba świecka rozeznawała swoje powołanie do życia zakonnego. Przyszły papież zajmował się w tym samym czasie razem z kilkoma innymi jezuitami prowadzeniem… farmy. Soledad, obecnie zakonnica, wspomina, jak ojciec Bergoglio nauczył ją, że nawet chlew jest odpowiednim miejscem do modlitwy. Inną nauką, jaką wyniosła z tego doświadczenia – co opisuje Chris Lowney w książce „Lider” – było przekonanie jej kierownika duchowego, że ten, kto potrafi ująć prawdy wiary tak, że zrozumie je dziecko, ten jest mądrym człowiekiem. Dlatego jako rektor seminarium wysyłał w weekendy nowicjuszy na wioski, żeby uczyli religii dzieci. Ci, którzy wracali z poza miasta z czystymi stopami, wzbudzali podejrzenia ojca Bergoglia.

 

FontCandy (13)

 

Papież Franciszek ściąga na siebie fale krytyki z różnych przyczyn. Widoczne jest też wśród kontestujących pontyfikat przekonanie, że mamy do czynienia z papieżem, mówiąc oględnie, niezbyt ogarniętym. Zdolności dyplomatyczne i polityczne Jana Pawła II i dyscyplinę intelektualną Benedykta XVI arogancko zestawia się ze spontanicznym językiem Franciszka, który ze swobodą posługuje się przyziemnymi metaforami. Tymczasem jego krytycy bynajmniej nie chcieliby nosić na sobie – jak to kiedyś papież Bergoglio opisał – zapachu owiec. Dla nich bycie pasterzami, to bycie menadżerami, którzy są ponad swoim zespołem, a nie razem z nim. Papież Franciszek myśli inaczej: nie chce być obok ludzi, ale z nimi. Dlatego wyraża swoje myśli prosto.

Mądrość papieża Franciszka, której zdają mu się odmawiać krytycy, jest mądrością serca. Rozeznawanie duchowe jest też rozeznawaniem intelektualnym, ale zawsze otwartym na serce. Wobec tego zachłanne scholastyczne wizje mądrości, które styl tego pontyfikatu rozbija, pokazują swoją sztuczność. Papież Franciszek potrafi tak ująć prawdy wiary, że zrozumie je dziecko. Wiem, bo testuję nie tylko na sobie, ale też na Córce! I to jest jego mądrość.

 

Czy nasi zmarli krewni widzą nas z nieba?

Emil, 9 lat, Dominikana

Drogi Emilu,

Tak, możesz być tego pewien Przypuszczam, że myślisz o swoich krewnych, którzy są w niebie. Ty ich nie widzisz, ale – jeśli Bóg na to pozwoli – oni Cię widzą, przynajmniej w pewnych momentach Twojego życia. Nie są przecież daleko od nas. Modlą się za nas i otaczają nas czułą opieką. To jest najważniejsze. Możesz sobie wyobrazić, że Twoi zmarli krewni uśmiechają się do Ciebie z nieba. Na Twoim rysunku unoszą się wokół mnie, ale tak naprawdę „fruwają” obok Ciebie. Towarzyszą Ci, otaczając Cię swoją miłością.

Franciszek

 

Mądrość papież Franciszka jest mądrością życiową. Można powiedzieć, że kto by chciał zrozumieć pontyfikat papieża Wojtyły, ten powinien przeczytać Redemptor Hominis, a kto by chciał zrozumieć pontyfikat papieża Ratzingera, powinien przeczytać Deus Caritas Est. Natomiast kto by chciał zrozumieć pontyfikat papieża Bergoglio, ten niech przeczyta jego odpowiedzi na listy dzieci z całego świata. Ta książka pokazuje mądrość papieża – tę mądrość dzięki której człowieka nazywa się mędrcem i chce się go słuchać, powierzając mu swoje sprawy.

 

Czy wiesz, dlaczego niektórzy rodzice się kłócą?

Pozdrowienia, Alexandra, 10 lat, Filipiny

…Istnieje jednak rodzaj magicznej formuły na rozwiązanie tych nieporozumień – wiedziałaś o tym? Rodzice muszą się starać, by nigdy nie kończyć dnia bez pogodzenia się. Ten, kto przez noc trzyma w sobie gniew i smutek, rano wstaje z zimnym sercem, które niełatwo jest rozgrzać. Na Twoim rysunku widać Ciebie i mnie. Uśmiechamy się. Zza chmur wychodzi słońce i tęcza. To jest pokój! Jeśli chcesz pomóc rodzicom, radzę Ci, abyś przede wszystkim nie mówiła do mamy źle o tacie, a do taty źle o mamie. Bądź blisko swoich rodziców i mów o nich dobrze. To będzie dobre dla wszystkich.

Franciszek

 

PS. W latach argentyńskich ojciec Jorge Bergoglio miał pewien spowiedniczy zwyczaj. Kiedy do konfesjonału trafiali rodzice małych dzieci, zawsze ich pytał: „Czy bawisz się ze swoimi dziećmi?”. A czy czytasz swoim dzieciom? Moja 4-letnia Córka czeka na przyjazd papieża Franciszka i bardzo się ucieszyła, że książka, którą czytamy to nie bajka, tylko prawda! Nie wspominając już o frajdzie, jaką ma z oglądania rysunków dzieci z różnych stron świata, przyglądaniu się ich zdjęciom i słuchaniu ich pytań.

 

Papież Franciszek „Dzieci piszą listy, papież Franciszek odpowiada” >>>

Kupując tę książkę wspierasz Dzieło Pomocy Dzieciom prowadzone przez Fundację Ruperta Mayera, która opiekuje się ośrodkami adopcyjnymi i wychowawczymi dla dzieci.

 

 

FontCandy (14)

Share This:

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *